LOVSKA RAZSTAVA V DVORANI LOPAN - 16.04.2023
Lovskogojitveni bazen (LGB) Slovenj Gradec je bil ustanovljen že pred pol stoletja. V začetku je
deloval pod okriljem območne Lovske zveze (LZ) Maribor, od ustanovitve Koroške lovske zveze
22. novembra 2001 pa deluje pod njenim okriljem. Povezuje šest lovskih družin: Lovsko družino
(LD) Dolič, LD Podgorje, LD Slovenj Gradec, LD Gradišče, LD Golavabuka in LD Mislinja.
Vse naštete lovske družine trajnostno upravljajo z divjadjo v skladu z načrti Pohorskega
lovskoupravljavskega območja (LUO) in letnimi načrti lovišč, ki jim jih določa Zavod za gozdove
Slovenije.
LGB Slovenj Gradec obsega 22.864 ha skupne površine, od tega je 21.447 ha lovne površine.
V LGB Slovenj Gradec je vključenih 411 članov, kar je več kot tretjina vsega članstva Koroške LZ.
Meja LGB Slovenj Gradec poteka po delu Paškega Kozjaka, večinskem delu Graške gore, sega
na obronke Pohorja in del Uršlje gore. Lovske družine se povezujejo zaradi lažjega uresničevanja
skupnih ciljev na območni ravni, kot so: usklajeno trajnostno upravljanje in načrtovanje odstrela
divjadi, organiziranje tekmovanj v lovskem strelstvu, lovsko-kinoloških prireditev, kulturnih
prireditev, prirejanje lovskih razstav in še pri mnogih drugih dejavnostih.
Lovske razstave v LGB Slovenj Gradec
V okviru LGB Slovenj Gradec enkrat na leto organizirajo lovsko razstavo oziroma pregled lovskih
trofej divjadi, uplenjene v prejšnjem letu. Organizacija razstave je vedno v pristojnosti lovske družine,
ki v tistem letu predseduje LGB Slovenj Gradec. Na tem dogodku predstavijo lovske trofeje
(rogovja srnjakov in jelenov, gamsje roglje, muflonje rogove in čekane divjih prašičev).
Take razstave imajo večstranski namen. Zanimive so za nas lovce, ki lahko ob ogledovanju ocenjujemo in primerjamo trofejni odstrel divjadi v loviščih posameznih lovskih družin glede na posamezne vrste in v LGB Slovenj Gradec kot celoti. Še pomembnejša je predstavitev naše dejavnosti širši javnosti, saj ji lahko predstavimo pomen lova tudi kot nujnega usklajevalca številčnosti divjadi in trajnega usklajevanja s prehranskimi ter drugimi zmožnostmi okolja. Na vseh razstavah se trudimo nelovski javnosti predstaviti tudi kotiček naravnega okolja, dioramo s preparati predstavnikov tistih prostoživečih vrst, ki živijo na območju LGB Slovenj Gradec. Predstavimo tudi značilnosti habitatov različnih prostoživečih vrst, kot so: strnjen gozd, gozdni rob, gozdne jase in travnate površine, kjer živijo lovne vrste sesalcev in ptic (divjad), zavarovane in nelovne prostoživeče živali. Ta del razstave pa je bolj kot nam lovcem namenjen občanom lokalne skupnosti in predvsem šolski ter predšolski mladini.
Kako je bilo letos?
Kot je bilo omenjeno, takšno razstavo vsako leto organizira druga lovska družina. Letos jebila organizatorica LD Mislinja, ki je razstavo organizirala na visoki ravni, in sicer v dvorani Lopan v Mislinji. Za pripravo in izvedbo razstave je bilo potrebno veliko časa in organizacijskih spretnosti članov, zaradi česar smo bili člani nanjo zelo ponosni. Pri aktivnostih je sodelovalo kar nekaj članov, še posebno pa sta se potrudila Jože Ogriz in Zlatko Zajamšek, ki sta vodila vsa organizacijska dela postavitve razstavnih panojev, okrasitev prostora in ureditev »lovskega kotička«.
Slavnostni del odprtja razstave je bil v nedeljo, 16. aprila 2023, ko je vsemu omenjenemu trudu dala svoj pečat še uradna prireditev, ki je še posebno slavnostno povezala celoten dogodek. Poleg kulturnega programa, v katerem so sodelovali rogisti LD Zeleni Vrh in pevci LD Prežihovo, smo v program prireditve uvrstili še recital s pesmimi pesnika Stanka Grla in predstavitev oponašanja jelenjega rukanja s Franzem Hirmom in Damjanom Zdovcem. Organizirali smo tudi strokovno lovsko-kinološko predavanje kinologa in kinološkega sodnika Bojana Deberška ter javno predstavili analizo odvzema divjadi Pohorskega LUO. Analizirali smo načrtovanje odstrela v letu 2022 in ocenjevali, kako je šest lovskih družin uresničilo zahtevani načrt odstrela in opravila v svojih loviščih. Analizo odvzema divjadi za leto 2022 je predstavil Samo Vončina. Že iz izkušenj prejšnjih let opažamo, da so posamezne lovske družine pri lovskem upravljanju uspešnejše od nekaterih drugih. Lahko pa zatrdim, da smo v LGB Slovenj Gradec med relativno uspešnejšimi pri uresničevanju letnih upravljavskih načrtov.
Pri strokovnem predavanju Bojana Deberška je bil poudarek na osnovnih preizkušnjah lovskih psov, ki usposabljajo lovske pse za delo v loviščih, še posebno za delo po krvni sledi. Predavatelj je poudaril, da krvosledništvo ni šport, ampak resno in odgovorno delo, kjer je treba čim prej obstreljeno ali kako drugače poškodovano divjad (predvsem zaradi trkov z vozili) odrešiti muk. Če so znaki obstrelitve in divjad ni bila najdena s prvim preizkušenim psom, je priporočil, da bi uporabili in poskusili še z drugim preizkušenim psom ter da bi storili vse, da bi divjad našli.
Besedo so dobili tudi gosti. Ob tem so posamezniki pozdravili prireditev in organizatorjem izrekli pohvale. Med njimi so bili predsednik Koroške LZ Janez Švab, predsednik Kluba prijateljev lova Celovec Janez Kaiser in Bojan Borovnik, župan Občine Mislinja, ki je tudi starešina LD Dolič. Za njihove pohvalne besede smo jim zelo hvaležni.
Po končanem slavnostnem odprtju razstave smo vse prisotne povabili na ogled razstave in na sproščen klepet ob kozarčku. Razstava je bila odprta v nedeljo in ponedeljek. Ponedeljek je bil namenjen ogledu predvsem predšolske in šolske mladine, ker imajo to tematiko zabeleženo tudi v učnem programu.
Upam in verjamem, da se bo dolgoletna tradicija prirejanja razstav LGB Slovenj Gradec nadaljevala tudi v prihodnje.
zapisal Jure Skobir
Na spodnjih povezavah si lahko ogledate dogajanje iz izbirne tekme v oponošanju jelenjega rukanja tudi v sliki:
>>> GALERIJA SLIK (Aleš Zajamšek)
>>> VIDEO (Aleš Zajamšek)
>>> Prispevek v Glasilu Lovec, avgust 2023